אבחון הפרעת קשב מזווית קצת אחרת

אבחון הפרעת קשב מנקודת מבטו של ילד 

"משהו לא בסדר עם הילד" אמרה אמא בפנים מודאגות. היא עמדה עם אבא במטבח ודיברה בשקט, כדי שלא אשמע. 
אבל שמעתי. אני אולי לא מרוכז לפעמים, אבל כשמדברים עלי, אני בדרך כלל שומע. "הוא פשוט לא מתאמץ, אין לו מוטיבציה" 
אמר אבא. הם המשיכו להתווכח ואני התחלתי להילחץ. רק שלא יתחילו לריב בגללי. 

 

למחרת אמא אמרה לי שאבא והיא החליטו לבדוק למה אני לא מצליח לשבת בשקט בכיתה ולהכין לבד שיעורי בית. יש בדיקה מאוד פשוטה היא אמרה ואני התחלתי לחשוש. כי בדיקות אני לא אוהב, מחטים ודקירות זה לא כיף. אמא הרגיעה אותי, היא סיפרה שאני פשוט צריך לשבת מול המחשב ולעשות משימה. מחשב אני אוהב, אפילו יותר מדי, לפי מה שההורים שלי חושבים. אז הסכמתי.
למחרת נסענו לעשות את הבדיקה. קוראים לה "מוקסו". איזה שם מצחיק. נגמרו להם כל השמות הרגילים? הבודקת ישבה קצת עם אמא ושאלה אותה כל מיני שאלות עלי. אחר כך היא הושיבה אותי ליד המחשב. חשבתי שיהיה כיף, אבל לא, היה ממש משעמם ומרגיז עם כל מיני תמונות שקפצו וקולות מעצבנים. הרגשתי שעברו שעות עד שנגמר. בטח הבודקת טעתה וזה לא 14 דקות כמו שהבטיחה. בסיום הבדיקה, הבודקת אמרה לי כל הכבוד אפילו שחלק מהמדדים יצאו לא תקינים. בגלל זה הייתי צריך לעשות שוב, אחרי שאמא נתנה לי כדור ריטלין. היא היתה מאוד גאה בי שהצלחתי לבלוע אחרי שלושה ניסיונות בלבד. אחרי שעה חזרנו לעשות שוב את המבחן המעצבן. הבודקת אמרה שזה בדיוק אותו הדבר, אבל אני חושב שהיא עבדה עלי. זה הרגיש הרבה יותר קצר והתמונות הקופצות והקולות כבר לא הפריעו לי. יצאתי עם חיוך ואמרתי לאמא שאני חושב שהצלחתי. 
אחרי שיחה עם הבודקת על התוצאות, אמא חייכה ונראתה רגועה יותר. "עכשיו אנחנו בכיוון הנכון ויודעים איך להמשיך" היא אמרה. לא כל כך הבנתי למה היא מתכוונת, מכאן אנחנו ממשיכים הביתה ואת הדרך הביתה היא בטח זוכרת.
בארוחת הערב אמא הסבירה לאבא הכל. היא סיפרה שיש כמה כלים לטיפול בהפרעת קשב כמו טיפול תרופתי וטיפול רגשי ושעכשיו היא יודעת יותר על הנושא. ואני חשבתי שכלים יש רק במטבח...
עברו שלושה חודשים. הספקנו לבקר אצל רופא עם שם מסובך, "נוירולוג" נדמה לי, והוא אמר שיש לי "הפרעת קשב". התחלנו טיפול.
עכשיו אבא מרגיש שיש לי יותר מוטיבציה ואני מרגיש שהעולם מסביב פחות מציק. אז זה כיף.

הסיפור נכתב מנקודת המבט של ילד ומבוסס על מקרים אמתיים וילדים שעברו אצלי אבחון.
רותי שלום, מאבחנת מוקסו 
מדריכת הורים ומנהלת מרכז תמורות