הורות – המקצוע החשוב (והקשה) ביותר

על מנת להיות מהנדס, צריך ללמוד שנים. על מנת להיות נהג משאית, צריך להיבחן ולקבל רישיון. ומה לגבי הורה? האם למקצוע הכי חשוב לא צריך ללמוד? מה השתנה בהורות מזמנים עברו?

 

משפחה מאושרת


עד אמצע המאה ה-20 הכל היה ברור. לכל אחד במשפחה היה התפקיד שלו. האבא היה המפרנס, האמא דואגת לבית ולילדים. והילדים? הם היו מצייתים באופן מוחלט להורים (בעיקר לאב). הילדים גדלו תוך שהם יודעים מהם תפקידיהם במשפחה וכבר מגיל צעיר קיבלו עליהם את עול החיים.

ומה קורה היום? המהפכה המודרנית שינתה הכל. הגבולות במשפחה נפרצו, רעיונות חדשים נכנסו ובראשם דמוקרטיה. גדל דור של הורים שהמוסכמות של הדורות הקודמים כבר אינן ברורות לו. ההורים של היום התנתקו אמנם מידע העבר, אולם אין להם ממי ללמוד משהו חדש. בבתים רבים התבלבל המושג דמוקרטיה עם אנרכיה.אז מה עושים? האם בכלל צריך ללמוד הורות? בעזרת מספר שאלות תוכלו לבדוק את המצב במשפחתכם. 

בחנו את עצמכם :

  • האם יש מריבות וצעקות בבית באופן יומיומי?
  • האם אתם מתמקחים מול הילדים בכל נושא כמעט?
  • האם בסופו של יום אתם מרגישים שחוקים ועייפים מההתמודדות הבלתי פוסקת מול הילדים?
  • האם אתם מתלבטים כיצד לפעול בסיטואציות שונות מול הילדים?
  • האם אתם מרגישים חסרי אונים מול הילדים?
  • האם אתם חוזרים שוב ושוב על אותם דברים ומרגישים שאתם "טוחנים מים"?
  • האם אתם מחפשים תשובות לדילמות הוריות וחינוכיות?


אם עניתם ב-"כן" לכמה מהסעיפים, הרי שאתם בחברה טובה. הורים רבים היום מספרים לנו בדיוק את אותו הדבר. כולנו חווים את אותם קשיים ומחפשים פתרונות.

כמה פעמים התרגזת על הילד שהשאיר אחריו בלגן? כמה פעמים נאבקת עם הילדה שתלך לישון בזמן? ולהתקלח? ולנתק אותו/ה מהמסכים?

אז אם אנחנו עושים אותו הדבר שוב ושוב ואיננו מקבלים תוצאה, הרי שצריך לעשות שינוי, לפעול אחרת. ואת האחרת כדאי ללמוד. ואיפה לומדים הורות? כמו לילדים שלנו, גם לנו יש בית ספר- בית ספר להורים.ומה לומדים בבית ספר להורים? 

אנחנו באים ללמוד לעשות שינוי. ושינוי מתחיל קודם כל בנו, כבני אדם. בבית ספר להורים נלמד את הגישה של אדלר. והגישה של אדלר שמה שני עקרונות חשובים במרכז :

תקשורת ו-יחסים

בקורס נלמד שלב אחרי שלב על האווירה המשפחתית וכיצד לשפרה, על תקשורת בונה עם הילדים, על יצירת תחושת שייכות נכונה במשפחה, על דרכי חינוך נכונות מול מוטעות ועוד.

ברגע שאנחנו נפתח מודעות והבנה, נקבל כלים חדשים ויצירתיים לתקשורת עם ילדינו,  היחסים במשפחה ישתפרו. זכרו שהילדים אוהבים אותנו ומסתכלים עלינו. ברגע שנעשה שינוי, הם יגיבו אלינו בהתאם.

קחו כל מפגש כפסק זמן ממרוץ החיים, זמן שתקדישו להעשרה עצמית וזוגית (כן, רצוי ששני ההורים יגיעו למפגשים), זמן איכות שישתלם לכם בחיי המשפחה.